Klasická lasagne

Lasagne jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů italské kuchyně, které se rozšířily po celém světě díky své výjimečné chuti a možnosti připravit je pro celou rodinu. Vrstvená těstovinová pochoutka se skládá z kombinace masové omáčky, sýru a bešamelu, které jsou mezi sebou odděleny plátky lasagní. Příprava tohoto jídla vyžaduje čas, ale výsledek stojí za to. Následujte tento podrobný recept, abyste si mohli užít lahodnou domácí lasagne.

Ingredience:

Na masovou omáčku:

  • 500 g mletého hovězího nebo vepřového masa (můžete použít i kombinaci obou druhů)
  • 1 cibule, jemně nakrájená
  • 2 stroužky česneku, nasekané
  • 800 g rajčatového protlaku (nebo konzervovaná rajčata)
  • 1 lžička cukru (pro snížení kyselosti rajčat)
  • 1 lžička sušeného oregana
  • 1 lžička sušené bazalky
  • Sůl a pepř podle chuti
  • 2 lžíce olivového oleje

Na bešamelovou omáčku:

  • 50 g másla
  • 50 g hladké mouky
  • 500 ml mléka
  • Špetka soli
  • Špetka muškátového oříšku

Na těstoviny:

  • 12 plátků lasagní (v případě potřeby můžete použít předvařené)

Na sestavení lasagne:

  • 200 g strouhaného sýru (ideálně mozzarella nebo parmezán)
  • Čerstvá bazalka na ozdobu

Postup:

1. Příprava masové omáčky:

Začněte přípravou masové omáčky. Ve velké pánvi zahřejte olivový olej a přidejte jemně nakrájenou cibuli. Restujte ji na středním ohni, dokud nezměkne a nezezlátně. Přidejte nasekaný česnek a nechte ho vonět asi minutu, aby se rozvinula jeho chuť. Poté přidejte mleté maso a restujte, dokud není rovnoměrně propečené a nezmění barvu.

Jakmile je maso hotové, přidejte rajčatový protlak, cukr, oregano, bazalku, sůl a pepř. Dobře promíchejte a nechte směs vařit na mírném ohni asi 30 minut. Čas od času směs promíchejte, aby se všechny chutě dobře propojily.

2. Příprava bešamelu:

Zatímco se masová omáčka vaří, připravte si bešamelovou omáčku. V hrnci rozpusťte máslo na mírném ohni. Jakmile je máslo rozpuštěné, přidejte mouku a míchejte, dokud nevznikne hladká světlá jíška. Postupně přilévejte mléko a neustále míchejte metličkou, aby se netvořily hrudky. Vařte omáčku na mírném ohni, dokud nezhoustne. Poté přidejte špetku soli a muškátového oříšku. Bešamel odstavte z ohně a nechte ho trochu vychladnout.

3. Skládání lasagne:

Předehřejte troubu na 180 °C. Připravte si pekáč, ve kterém budete lasagne zapékat. Na dno pekáče rozetřete tenkou vrstvu masové omáčky. Na ni položte první vrstvu těstovinových plátků. Na těstoviny přidejte další vrstvu masové omáčky a rovnoměrně ji rozetřete. Na tuto vrstvu naneste tenkou vrstvu bešamelu a posypte částí strouhaného sýra. Tento postup opakujte, dokud nespotřebujete všechny ingredience. Horní vrstvu by měly tvořit těstoviny, bešamel a sýr.

4. Pečení:

Pekáč s lasagnemi zakryjte alobalem a vložte do předehřáté trouby. Pečte zakryté asi 25–30 minut. Poté odstraňte alobal a pečte dalších 15–20 minut, dokud vrchní vrstva nebude zlatavá a křupavá.

5. Servírování:

Po upečení lasagne vyjměte z trouby a nechte je před krájením alespoň 10 minut odpočinout. To zajistí, že se vrstvy usadí a bude se s nimi lépe pracovat. Nakonec ozdobte čerstvou bazalkou a podávejte.

Tipy na přípravu:

  • Pokud máte rádi bohatší chuť, můžete do masové omáčky přidat čerstvé bylinky, jako je tymián nebo rozmarýn.
  • Použijte kvalitní sýr, aby byla vrchní vrstva krásně křupavá a chutná.
  • Lasagne lze připravit i den předem a nechat je odležet v lednici. Následující den je jednoduše upečete.

Lasagne jsou velmi univerzální pokrm, který můžete přizpůsobit různým chutím a preferencím. I když je klasická verze s masovou omáčkou a bešamelem nejoblíbenější, existuje mnoho variant, jak tento pokrm obměnit.

Například, pokud chcete přidat do lasagní více zeleniny, můžete do masové omáčky přimíchat cuketu, mrkev, špenát nebo houby. Zeleninové vrstvy dodají pokrmu další hloubku chutí a zároveň mohou nahradit část masa pro lehčí verzi lasagní. Při přidávání zeleniny je důležité ji předem krátce podusit, aby se při pečení nerozvařila.

Pokud preferujete vegetariánskou variantu, můžete maso zcela vynechat a nahradit ho kombinací různých zelenin, jako je lilková směs, pečené papriky nebo dýně. Vegetariánská verze lasagní může být stejně lahodná, pokud použijete kvalitní rajčatovou omáčku a vhodně ochucené bylinky.

Další zajímavou variantou je použití různých druhů sýra. Kromě klasické mozzarelly a parmezánu můžete vyzkoušet ricottu, která přidá jemnost, nebo pecorino pro výraznější chuť. Pokud máte rádi sýry s intenzivní chutí, můžete přidat trochu gorgonzoly nebo čedaru.

Lasagne jsou také skvělé pro přípravu dopředu. Můžete je snadno připravit večer předem, nechat je odležet v lednici a následně je druhý den upéct. Tento postup často přispívá k lepšímu propojení chutí, což z lasagní udělá ještě chutnější pokrm.

Lasagne lze rovněž zamrazit. Pokud připravíte větší množství, rozdělte je na porce a uložte do mrazáku. Když budete potřebovat rychlou večeři, stačí je rozmrazit a ohřát v troubě.

Tento recept na klasickou lasagne je ideálním pokrmem pro rodinné večeře nebo setkání s přáteli. Je to jídlo, které nejen zasytí, ale také přinese kousek italské atmosféry přímo na váš stůl. Lasagne můžete podávat jako hlavní chod nebo jako součást slavnostní tabule, kde si je každý zamiluje pro jejich bohatou chuť a krémovou texturu.

Articles

Subscribe to our notifications to receive the latest and most interesting articles directly in your inbox.